OTTOMARE

OTTOMARE

Ottomare Suites

İstanbul Atatürk Havaalanı’nı kentsel merkezlere bağlayan sahil bandında, Tarihi Yarımada ve Marmara Denizi manzarasına hakim bir arazide konut projesi elde etmek için 2009 yılında davetli bir yarışma açılmıştır.

“Konut” ve “apart otel” kullanım konsepti üzerine geliştirilen Ottomare Suites projesi davetli yarışmada birincilik ödülü alarak, bulunduğu çevrenin kentsel yenilenmesine katkı sağlayacak donatılarıyla özel bir proje olarak hayata geçirilmiştir. Projenin araziye yerleşmesinde öncelikli karar, konut katlarının yükseltilip alt kotların boşaltılarak yoğun yapılaşmaya sahip bölgede 10.000 m2 bahçe elde edilmesidir. 3 ayrı katmanda şekillenen alt kotlarda 1. katmanda 2700 metrekarelik ticaret alanı, açık otopark ve bina girişleri; 2. katmanda ticaretin üst örtüsünün ağaçlandırılarak kullanıldığı rekreasyon alanları, açık-kapalı havuz, çocuk oyun alanları, restoran, lobi, Kulüp Evi, parti alanı gibi sosyal alanlar ve 3. katmanda deniz manzarası eşliğinde vakit geçirilebilen kentsel bir teras tasarlanmıştır.

Ottomare Suites hem denizden hem de karadan ‘fener’i anımsatan ikonik bir forma sahiptir. Bu biçimlenmeyi iki ayrı tasarımsal zorunluluk sağlar: yükseklik üst sınırı ve tüm ünitelerin deniz manzarasına sahip olması. Bu ilkeler doğrultusunda yüksek bloktan sonra bina dalgasal bir hareketle araziye oturmuş, teraslanarak denize doğru açılmıştır ve önerilen kat bahçeleri sayesinde konutların ‘iç’ yaşamına jakuzi ve doğal yeşil gibi nitelikli bir ‘dış’ yaşam dahil olmuştur. Hakim rüzgarı arkasına alan binada açılır doğrama sistemi kullanılabilmiş ve böylece yaşam alanları kat bahçesi ile bütünleşerek doğal havalandırma ve enerji tasarrufu elde edilmiştir